Egzamin na prawo jazdy jest wydarzeniem wagi państwowej – w końcu to jednostki oraz instytucje państwowe decydują, kto owe prawko dostanie bądź nie. Odpowiadają za to ośrodki ruchu drogowego, odpowiednio wojewódzkie bądź miejskie – np. WORD Szczecin lub MORD Kraków. W takowym miejscu rejestrujemy się na egzamin i za odpowiednią opłatą możemy do takowego egzaminu przystąpić.
Egzamin na prawo jazdy wymaga od przyszłego kierującego umiejętnego prowadzenia pojazdu, ale i dużej odporności na stres oraz zmieniające się warunki na drodze. Kierowca zawodowy ma można powiedzieć łatwiejsze trochę zadanie, gdyż zazwyczaj takimi kierowcami zostają osoby posiadające już spory staż w prowadzeniu pojazdów mechanicznych, także jedynie muszą odpowiednio wiedzę skodyfikować oraz nauczyć się obsługi nowego pojazdu.
Szkolenie zawodowe kierowców to świetny sposób na zwiększenie swoich kompetencji, a co za tym idzie, szans na rynku pracy. Generalnie jest to po prostu kurs na prawo jazdy, lecz rozwinięty o specjalistyczne tematy konieczne w pracy kierowcy zawodowego, a więc osoby, która będzie spędzała za kółkiem długie godziny.
Kurs ADR oraz kurs instruktorów nauki jazdy to zdecydowanie jedne z najcięższych kursów organizowanych przez ośrodki szkolenia kierowców. Podobnie zdobywające coraz większą popularność szkolenie motocyklowe nie należy do najłatwiejszych, jako że na motorze nie może nam towarzyszyć instruktor, który jedzie za nami innym motorem albo samochodem i komunikuje się z nami za pomocą krótkofalówki.
Kwalifikacja wstępna do kursu na prawo jazdy, a później do jego posiadania, nie jest szczególnie skomplikowana. Zdecydowana większość ludzi ją przechodzi bez większego problemu, jedynie w przypadku niektórych schodzeń, przykładowo wady wzroku, niezbędne są badania i szkolenia okresowe. Jednakże dotyczy to tylko części kursantów i osób podchodzących do egzaminu na prawo jazdy.