Dobierając odpowiednie narzędzie, pierwszym i podstawowym pytaniem powinno być jedno z pytań typu: „A co my właściwie chcemy robić za pomocą tego narzędzia?” „Czym się zajmujemy?” „Czego potrzebujemy?”
Odpowiedź jest jednoznaczna „chcielibyśmy by ułatwiło nam ono pracę, a jednocześnie dało wyczekiwane rezultaty co do norm jakościowych”.
Firma Chicago Pneumatic odpowiadając na potrzeby producentów oraz usługodawców, poprzez pomoc w doborze odpowiednich narzędzi pneumatycznych i elektrycznych, pomaga zwiększyć efektywność produkcji, a co za tym idzie zadowolenie klienta finalnego. Każda firma, czy odbiorca indywidualny, mają inne potrzeby do zaspokojenia. Łączy ich jednak jedna rzecz, każdy z nich chciałby mieć dobrze dobrane narzędzie pracy, pod kątem jego trwałości, użyteczności, serwisu, części zamiennych i oczywiście ceny.
W starożytności wykorzystywano już narzędzia, które ułatwiały ludziom prace m.in.: w rolnictwie i budownictwie.
Sama koncepcja wykonania określonej czynności, zaspokojenia własnej potrzeby nie była możliwa bez użycia odpowiednio dobranego narzędzia, które ułatwiało i przyspieszało osiągnięcie wymierzonego celu. Dziś jest podobnie, by stać się lepszym od innych, bardziej konkurencyjnym na rynku, należy dbać o każdy szczegół, etap procesu produkcji i dążyć do doskonałości.
Jeżeli jesteśmy producentami, bądź świadczymy usługi dla klientów, staramy się by przede wszystkim zaspokoić ich potrzeby, nie koniecznie te cenowe, ale przede wszystkim jakościowe.
Znając już własne potrzeby pod kątem doboru narzędzia pracy, należy spośród ich konkretnej grupy wybrać takie, które pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału jaki posiadamy i przyniesie najbardziej wymierne, policzalne zyski. Jednocześnie należy pamiętać by nowo zakupione narzędzie odpowiadało schematom, normom i aktualnym wymaganiom sprzętowym, które posiadamy. Przy doborze narzędzi, nic nie jest dziełem przypadku.
Z takich podstawowych determinant doboru narzędzi można wytypować:
Ciśnienie pracy
Odpowiednia siła momentu
Odpowiednia prędkość obrotowa
Materiał z jakiego jest wykonane połączenie
Rozmiar elementu skręcającego bądź obróbczego
Wykorzystywane narzędzia (Śruby, tarcze itp…)
Czas wykonania
Ciężar narzędzia i łatwość jego obsługi
Schemat budowy narzędzia (pistoletowe, proste, duże, małe)